V skutočnosti to nie je „len“, ale „až“. Európska únia má totiž 508 miliónov obyvateľov, z toho Slovensko 5,4 miliónov, čo je 1,06 percenta.

13 europoslanci v Európskom parlamente - Sulík

Európsky parlament má 751 europoslancov a z tohto počtu 1,06 percenta by bolo 8 europoslancov, v skutočnosti máme europoslancov viac a to 13. Dôvodom je, že EÚ sa rozhodla zvýhodniť malé štáty a napríklad žiadna krajina nesmie mať menej ako 6 europoslancov. Napríklad pre maličkú Maltu, ktorá má len po milióna obyvateľov, to znamená obrovské zvýhodnenie.

Zvýhodnené je ale aj Slovensko, a po novom bude zvýhodnené ešte viac. Počet všetkých europoslancov klesne po odchode 73 britských poslancov na 705 a z tohto počtu bude mať Slovensko až 15, i keď by malo myť len 7 (1,08% zo 705).

Váha hlasu slovenského voliča bude teda presne dvojnásobná, a nielen to. Kvôli extrémne nízkej volebnej  účasti stačí na Slovensku len 41 tisíc voličov na zvolenie jedného europoslanca, zatiaľ čo v Taliansku je potrebných až 381 tisíc voličov na zvolenie jedného talianskeho europoslanca. Viac k tejto téme nájdete v článku Poďte voliť, váš hlas má v eurovoľbách brutálnu váhu.

A preto má práve na Slovensku zmysel ísť k voľbám, váš hlas vie veľa ovplyvniť.

Autor článku: Richard Sulík
Poslanec Európskeho parlamentu, predseda a zakladajúci člen strany Sloboda a Solidarita.
Životopis >>   |   Facebook >>   |   Twitter >>   |   YouTube >>   |   Website >>