Štrasburg, 13. 3. 2019 | Richard Sulík poslanec Európskeho parlamentu sa zúčastnil debaty k bodu „ Príprava zasadnutia Európskej rady 21.–22.3.2019 a vystúpenie Spojeného kráľovstva z EÚ”. V prejave uviedol, že tvrdý brexit nemusí byť koniec sveta, ak sa k veci pristúpi …

… s chladnou hlavou. Rozhodnutie Britov opustiť Európsku úniu však musí byť rešpektované, ak nechceme vidieť ešte väčší úpadok dôvery ľudí vo verejnú moc, ktorú je možné vidieť naprieč členskými krajinami Európskej únie. Ignorovanie vôle Britov a pohŕdanie ich rozhodnutím zo strany niektorých európskych politikov je zahrávaním sa so základnou dôveryhodnosťou ústavných inštitúcií parlamentnej demokracie, a to nielen v Británii, ale aj v Európskej únii.

Prepis videa: Brexit – Rozhodnutie Britov o opustení Európskej únie

Richard Sulík: Po včerajšom chaose v britskej dolnej komore vieme, že výstupná dohoda je mŕtva. Briti o nej nemôžu a nebudú hlasovať donekonečna a treba si naliať čistého vína, sme opäť na začiatku, len sme prišli o čas.

Rozhodnutie Britov o opustení EÚ však musí byť rešpektované. Ignorovanie tohto rozhodnutia by bolo trestuhodné, úvahy o druhom referende alebo o stiahnutí žiadosti sú nereálne.

A preto Jediným logickým riešením je príprava na tvrdý brexit, na no deal. Nemusí to byť koniec sveta ani pre Britániu, ani pre EÚ, ak pristúpime k situácii s chladnou hlavou. Budú platiť pravidlá Svetovej obchodnej organizácie a iné.

Ak zajtra naši britskí kolegovia požiadajú o odklad vystúpenia z EÚ, vieme ho predĺžiť bez väčších problémov a za tento čas je možné urobiť nejaké základné kroky a opatrenia, aby došlo k tzv. (tj. organizovanému) tvrdému brexitu.

Ďakujem pekne.