„Vyhraj voľby a môžeš všetko,“ povedal svojho času predchodca Andreja Danka, dnes už nebohý Pavol Paška. Andrej Danko síce voľby nevyhral, ale rozsýpajúcu sa koalíciu, rozpoltený Smer a upadajúci Most dokáže kvalitne vydierať a pretlačiť si sebe väčšiu hlúposť.

A tak si Andrej Danko vymyslel „Dankovu daň“ z potravín (úradné znenie: osobitný odvod pre obchodné reťazce vo výške 2,5%).

Ako človek, ktorý sa dostal k moci omylom a ktorý nechápe, že moc prináša aj zodpovednosť, začal Andrej Danko svoju daň stoj čo stoj pretláčať. Nepomohli žiadne argumenty a nepomohlo ani veto prezidenta a tak vládni poslanci v NR SR 13. decembra minulý rok prezidentovo veto prelomila.

Trochu odbočím od témy: na zaplakanie je tiež, že sa v Národnej rade našlo 76 (vládnych) poslancov, ktorí za túto hlúposť opakovane hlasovali.

Dankova daň z potravín

Dankova daň z potravín je vo výške 2,5% z obratu (nie zo zisku!), obsahuje viacero rôznych výnimiek a v podstate je nastavená tak, že ju platia len obchodné reťazce. Výsledok tejto dane ešte pred jej zavedením bol rekordný rast cien potravín a to sa dotkne všetkých občanov Slovenska.

Lenže daň, ktorá je nastavená tak, že ju musia platiť len niektorí, môže byť aj nedovolená štátna pomoc pre tých, ktorí ju platiť nemusia.

A tak som sa ako europoslanec ešte v októbri obrátil na komisiu s otázkou, či Dankova daň z potravín nie je nepovolená štátna pomoc. Odpoveď od eurokomisárky Vestager bola jasná:

Členské štáty by preto mali Komisiu informovať pred prijatím vnútroštátneho práva. V opačnom prípade je pomoc neoprávnená, čo môže viesť k jej vymáhaniu od príjemcov“.

Deň po prelomení prezidentovho veta som preto poslal komisii ďalšiu otázku a to, či vláda alebo poslanci konzultovali zavedenie Dankova daň z potravín, ktorá má črty nepovolenej štátnej pomoci. Z odpovede vyplývalo, že k informovaniu nedošlo.

Zaujímavé je, že vysokopostavený štátny úradník Milan Lapšanský klamal v priamom prenose, keď tvrdil, že …

„ministerstvo intenzívne komunikuje s Bruselom, my sme tam dvakrát do týždňa… …my máme informáciu, že poslanci mali dobre odkonzultované tieto veci s Európskou komisiou.“ (min 36:57).

Opak bol pravdou a ešte v decembri som priamo komisárke Vestager napísal list, v ktorom som ju podrobne informoval o Dankovom odvode.

Minulý týždeň, 26. marca som sa s komisárkou stretol osobne a prisľúbila mi, že bude v tejto veci urýchlene konať a na moje potešenie sa to stalo včera – komisia pozastavila účinnosť Dankovej dane z potravín.

Prečo to tak detailne píšem?

Preto, aby bolo zrejmé, že poslanci nie sú v europarlamente len na hlasovanie. Majú aj viacero ďalších možností a je na nich ako ich využijú. Preto vôbec nie je jedno, kto bude do europarlamentu zvolený.

Ako je známe, ja osobne už do europarlamentu nekandidujem, ale garantujem, že naši kandidáti na europoslancov za SaS, menovite Eugen Jurzyca, Alojz BaránikLucia Nicholsonová budú robiť to isté čo ja – pomáhať ľuďom. Mimochodom, odpočet mojej práce zverejním v piatok.

Autor článku: Richard Sulík
Poslanec Európskeho parlamentu, predseda a zakladajúci člen strany Sloboda a Solidarita.
Životopis >>   |   Facebook >>   |   Twitter >>   |   YouTube >>   |   Website >>