Elektráreň Mochovce stále nie je dostavaná a jej dostavbe hrozí ďalšie omeškanie. Veľkým problémom je navyše financovanie ďalšieho navýšenia dostavby. Poslanec NR SR a kandidát do europarlamentu Karol Galek dnes na tlačovej besede upozornil, že je …

… vysoko pravdepodobné, že jadrová elektráreň Mochovce nebude v plnej prevádzke ani o dva roky. Predsedníčka hospodárskeho výboru NR SR preto na základe podnetu Karola Galeka iniciuje zvolanie mimoriadneho výboru. Strana Sloboda a Solidarita bude od ministra hospodárstva žiadať vysvetlenia a vyvodenie zodpovednosti. „V prípade, že sa naše podozrenia potvrdia, podáme trestné oznámenie na neznámeho páchateľa – jednak kvôli ďalšiemu meškaniu v súvislosti s dostavbou elektrárne Mochovce a takisto aj kvôli jej ďalšiemu predraženiu,“ uzavrel Karol Galek.

Vláda predlžuje marazmus

Richard Sulík: Z 5,4 miliardy eur, to je takmer toľko, čo štát vyberie na dani z príjmu za rok, ktoré boli investované do dostavby elektrárne Mochovce, sme sa zaručili alebo poskladali na viac ako 1,8 miliardy. 1,8 miliardy je viac, ako všetci občania zaplatia za elektrinu za jeden celý rok. V minulosti strana SaS opakovane navrhovala doprivatizáciu 34 % Slovenských elektrární, lebo akékoľvek peniaze za doprivatizáciu sú lepšie ako dlhodobo žiadna dividenda. Smer síce dokázal z večera do rána doprivatizovať podiel v ziskovom Slovak Telekome, tam boli veľmi rýchli s doprivatizáciou, ale tu to populisticky odmietajú a predlžujú týmto celým marazmus.

Elektráreň Mochovce je odsúvaním problému

Karol Galek: To, čo sa dnes v elektrárni Mochovce deje, mi príde ako nekonečné odsúvanie tohto problému na ďalšiu vládu. Žiadame preto o jednoznačné odpovede, ale aj vyvodenie zodpovednosti – ako politickej, tak aj trestnoprávnej. Ak sa tieto naše podozrenia potvrdia, podáme trestné oznámenie na neznámeho páchateľa – jednak kvôli ďalšiemu meškaniu v súvislosti s dostavbou elektrárne Mochovce a takisto aj kvôli jej ďalšiemu predraženiu.

Zmluvy, ktoré majú Slovenské elektrárne uzatvorené, sú postavené tak, že ak elektráreň Mochovce o dva roky nebude v prevádzke, veritelia si budú môcť uplatniť svoje práva a je tu reálna hrozba, že ak si budeme chcieť zachovať svoj podiel v Slovenských elektrárňach, tak si ho budeme za veľmi draho naspäť vykúpiť.

Autor článku: Karol Galek
Karol Galek – v eurovoľbách 25. mája 2019 kandiduje na 10. mieste.

Vizitka kandidáta

Kandidát do europarlamentu Karol Galek kandiduje v eurovoľbach 2019 z desiateho miesta na kandidátke strany SaS. Karol Galek je poslanec Národnej rady a tímlíder strany SaS pre energetiku. Okrem spôsobov znižovania cien za energie sa venuje aj využívaniu obnoviteľných zdrojov. Jeho zásadou je práca s rozumom v prospech Slovenska a Slovákov. Hlavnou agendou Karola Galeka je ukončenie dotácií na výrobu elektriny z domáceho uhlia, transparentnosť v regulácii, eliminácia politických rozhodnutí z cien energií a trhové prostredie v energetike. Ako poslanec národnej rady za tri roky predložil sériu zákonov, ktoré by priemernej domácnosti znížili účty za elektrinu o 80 eur.

Viac o autorovi môžete nájsť tu:
Životopis >>   |   Facebook >>