Eurofondy | Voľby do Európskeho parlamentu 2019 budú 25 mája, teda len niekoľko dní po tom, čo si Slovensko pripomína 15 rokov nášho vstupu do Európskej únie. Medzi výhody nášho členstva v únii považuje strana SaS aj možnosti čerpať finančné prostriedky zo …

Eurofondy, Slovensko a korupcia - Ján Rudolf

… štrukturálnych fondov EÚ. Od roku 2004 sme dostali takmer 30 miliárd eur, aby sme zmiernili drastické rozdiely medzi našimi regiónmi a zlepšili život nás všetkých. Tieto peniaze čerpáme ešte aj dnes.

To, čo všetko sme z eurofondov vybudovali môžeme vidieť v televíznych a rozhlasových reklamách, ked ministerstvá potrebujú minúť milióny určené na propagáciu EÚ. To všetko sú úspešné projekty, ktoré zvýšili kvalitu života ľudí na Slovensku.

Ako sme využili eurofondy

Môžeme však konštatovať, že sme využili eurofondy dostatočne a efektívne? Aké sú dnes názory a nálady obyvateľstva, keď spomeniete slovo eurofondy ? Domnievam sa, že nie moc pozitívne. Sklamanie a negatívne emócie sú výsledkom 15 rokov spravovania európskych peňazí na Slovensku. A to práve v dôsledku toho, že za tých 15 rokov sme boli na Slovensku svedkami mnohých korupčných káuz, klientelistických praktík a zlodejín v podobe niekoľkonásobne predražených projektov. Nagatívna eurofondová realita na Slovensku má aj takúto podobu:

  1. Nástenkový tender – najznámejšia kauza prvej Ficovej vlády, za ktorú dnes sedia vo väzení ministri jeho vlády, nominanti SNS
  2. 600 miliónov eur v Plavčanovej kauze pri projektoch na výskum
  3. Miliarda na informatizáciu – vidíme ako občania kde sú tieto peniaze?
  4. Star EU – konzultačná firma, ktorú presadzoval minister Richter pre svojich starostov
  5. Prideľovanie dotácií na základe známostí a politického trička
  6. Neskonale dlhý proces schvaľovania projektov a preplácania faktúr
  7. Obce a mestá sa súdia so štátom kvôli eurofondom
  8. Praktiky konzultačných firiem a ich nominantov na ministerstve
  9. Agrodotácie na východe Slovenska
  10. Prepadnuté stovky miliónov eur v dôsledku slabého čerpania a korekcií z Bruselu

Z eurofondov sa na Slovensku stal symbol korupcie, a za takýto stav je zodpovedná vláda, ktorá riadi čerpanie eurofondov. Dopustili deformáciu trhu v tomto prostredí, rozkrádanie, množstvo príživníkov a nekalých praktík, pôsobenie eurofondovej mafie. Regionálne rozdiely sa nezmenšujú, práve naopak, rastie počet tzv. najmenej rozvinutých regiónov.

Čerpanie eurofondov sa zmení len vtedy, keď odstránime rodinkárstvo na ministerstvách, necháme rozhodovať odborníkov a eliminujeme korupciu a klientelistické správanie. Na to je najlepšie uplatňovať tzv. princíp nárokovateľnosti. A eurofondy sústrediť pod jednu strechu.

O tom sa dočítate v mojich ďaľších príspevkoch.

Autor článku: Ján Rudolf
Ján Rudolf – v eurovoľbách 25. mája 2019 kandiduje na 6. mieste.

Kandidát na europoslanca Ján Rudolf kandiduje eurovoľbách 2019 zo šiesteho miesta kandidátky strany SaS. Ján Rudolf je expert strany SaS na eurofondy. Problematike čerpania eurofondov sa venuje od vstupu Slovenska do Európskej únie. V pozícii europoslanca sa chce Ján Rudolf venovať, tak ako doteraz, eurofondom, najmä zjednodušovaniu procesov ich implementácie, navrhovať riešenia v legislatíve pre väčšiu transparetnosť využívania a kontroly európskych peňazí v jednotlivých členských krajinách a na Slovensku.

Životopis >>   |   Facebook >>   |   YouTube >>   |   Website >>   |

Slovensko a urofondy - kandidát na europoslanca Ján Rudolf