Kam bude patriť Fidesz v budúcom Európskom parlamente?

Mnohí europoslanci združení v Európskej ľudovej strane (EPP) žiadajú, aby maďarská strana Fidesz bola vylúčená z tejto skupiny, alebo aby jej bolo aspoň pozastavené členstvo. Konkrétne vylúčenie Fideszu žiada až 12 politických strán združených v EPP, z celkovo …

Europoslanci - Európska ľudová strana

… deviatich krajín. No či iniciatíva europoslancov skutočne povedie k vylúčeniu Fideszu je otázne. Napriek tomu, že im je strana tŕňom v oku, jej zotrvanie má pre Európsku ľudovú stranu očividné výhody.

O čom rozhodnú europoslanci

Europoslanci chcú Orbánovu stranu vylúčiť v dôsledku jeho protiimigračnej kampane, ktorá kritizuje predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera. Poslanci Európskeho parlamentu, a nielen z Európskej ľudovej strany, kritizujú Orbána dlhodobo. Európsky parlament schválil dvojtretinovou väčšinou uznesenie, ktorým vyzýva Radu EÚ, aby proti Maďarsku zakročila. V septembri minulého roku bol tak voči Maďarsku aktivovaný článok 7 Zmluvy o EÚ, ktorý v praxi zatiaľ znamená preventívnu fázu, počas ktorej sa počíta s dialógom s dotknutým členským štátom s cieľom dosiahnuť nápravu a zabrániť udeleniu sankcií, ktoré by inak boli ďalším krokom.

Europoslanci Maďarsku pripomenuli, že vstupom do EÚ sa zaviazalo dodržiavať základné európske hodnoty formulované v článku 2 Zmluvy o EÚ. Tými sú rešpektovanie ľudskej dôstojnosti, slobody, demokracie, rovnosti, právneho štátu a ľudských práv. Viaceré európske krajiny vykazujú nedostatky v týchto kategóriách, ale v prípade Maďarska išlo podľa nich až o systematickú hrozbu. Rovnaké konania začala, tentoraz Európska komisia, voči Poľsku.. Zmeny vládnej strany PiS v Poľsku sa udiali oveľa rýchlejšie a menej „opatrne“ ako v Maďarsku. Pre komisiu bolo navyše ľahšie zasiahnuť v Poľsku, pretože na rozdiel od Fideszu nikdy nemali ochranu najväčšej politickej frakcie v Európskom parlamente.

No práve Orbánová protiimigračná kampaň je pre mnohých poslednou kvapkou. Ako totiž vyhlásil samotný prezident Európskej ľudovej strany Joseph Daul:

“Európska ľudová strana je veľkou rodinou, ktorá môže mať svoje odlišnosti. No je tu aj limit a Viktor Orbán prekročil hranicu.”

Maďarský premiér sa tiež nenechal zahanbiť, keď europoslancov, ktorí chcú jeho stranu vylúčiť, označil za “užitočných idiotov”, ktorých snaha vraj poslúži akurát ľavici. O tom, ako nakoniec Fidesz dopadne rozhodnú všetci europoslanci za Európsku ľudovú stranu 20. marca.

Ako dopadne Orbán?

Hlavným trumfom Orbána voči kritickým poslancom Európskeho parlamentu je samozrejme hlasovacia sila Fideszu. Orbánova strana totiž má medzi 217 europoslancami 11 cenných hlasov a jeho odchod by tak logicky EPP oslabil. Navyše, rôzni poslanci EP ako aj iní politici voči vylúčeniu Orbánovej strany ostro namietajú. Najvplyvnejším kritikom tohto kroku je samotná nemecká kancelárka Angela Merkelová. Orbána ďalej podporuje napríklad aj slovenský europoslanec za KDH Miroslav Mikolášik.

No ani druhý líder EPP Orbánovi zrejme nepomôže. Aj predseda Európskej ľudovej strany Manfred Weber totiž ostro kritizuje členstvo Fideszu a snaží sa mu dávať ultimáta. Weber žiada Orbána najmä o otočenie svojho postoja v boji proti Stredoeurópskej univerzite. Splnenie jeho podmienok by podľa Webera znamenalo “vyslanie signálu, že (Fidesz) sa aj naďalej zaujíma o členstvo v EPP”.

Predpovedať, ako táto situácia dopadne, tak nie je jednoduché. No ak aj europoslanci nakoniec Orbána vylúčia, je naivné očakávať, že by Fidesz kvôli tomu zmenil svoje politické smerovanie. Za menej ako tri mesiace náš čakajú voľby do Európskeho parlamentu a pri pohľade na povahu kampane v Maďarsku by vylúčenie Fideszu mohlo Orbánovi ironicky priniesť ešte väčšie preferencie. Navyše, aj keď Orbána neustále kritizuje Európsky parlament, samotné členské štáty sú zatiaľ veľmi zdržanlivé. Otázkou teda ostáva, či ustúpi Fidesz, alebo Európska ľudová strana svoje zväčša bezzubé hrozby konečne naplní?

Zdroj: 1. https://www.politico.eu/article/epp-to-debate-expelling-fidesz-on-march-20/
Zdroj: 2. https://euobserver.com/political/144332
Zdroj: 3.https://www.postoj.sk/41219/vylucenie-fideszu-z-europskej-ludovej-strany-ziada-12-clenskych-stran