Európsky parlament znovu upozornil Slovensko na vážne nedostatky v boji proti korupcii a nezávislosti súdnictva.

Európsky parlament upozornil Slovensko

Európsky parlament dnes schválil uznesenie, ktoré ostro kritizuje stav boja proti korupcii a nezávislosť súdnictva na Slovensku a na Malte. Veľmi nepriaznivá správa bola schválená v pomere 398 hlasov (za) k 85 (proti), pričom 69 europoslancov sa zdržalo hlasovania. Richard Sulík uznesenie podporil, spolu s ďalšími desiatimi slovenskými europoslancami a považuje ho za vysvedčenie súčasnej vládnej koalície. Kritika zo strany Európskeho parlamentu je podľa neho priamy dôsledok spolitizovania slovenského súdnictva a snáh o únos štátu prostredníctvom napojenia mafie na politické špičky.

Dnešné uznesenie sumarizuje činnosť tzv. Skupiny pre monitorovanie právneho štátu (ROLMG) a obsahuje aj zistenia dvoch ad hoc delegácií, ktoré Európsky parlament vyslal po vražde novinárky a blogerky Daphne C. Galizie na prelome novembra a decembra 2017 na Maltu a po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice v marci 2018 na Slovensko. Monitorovacia skupina pod vedením holandskej poslankyne Sophie in ‘t Veld (ALDE) opätovne navštívila obe krajiny v septembri 2018.

Oslabenie právneho štátu majú v krajinách Európskej únie rastúci trend

Europoslanci vo svojej správe poukazujú na to, že snahy o oslabenie právneho štátu, deľby moci a nezávislosti súdnictva, majú v krajinách Európskej únie rastúci trend. Dôrazne tiež vyzývajú na to, aby sa urýchlene a úplne vyšetrili všetky náznaky trestných činov, na ktoré zavraždení novinári poukazovali. Malte a Slovensku by mal naďalej pomáhať aj Europol a europoslanci ocenili doterajší pokrok vo vyšetrovaní ohľadom vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Zhodli sa ale aj na tom, že vyšetrovanie musí pokračovať a to vrátane prípadných politických väzieb.

Poukázali na to, ako vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka viedlo na Slovensku k odhaleniu možných plánov na vraždu Daniela Lipšica a prokurátorov Petra Šufliarskeho a Maroša Žilinku. Ďalší vývoj ohľadom vyšetrovania týchto plánov europoslanci plánujú monitorovať.

Vraždy novinárov majú odstrašujúci účinok na novinárov v celej EÚ

Vraždy novinárov na Slovensku, Malte a v Bulharsku majú odstrašujúci účinok na novinárov v celej EÚ. A ako pripomína Európsky parlament, silná demokracia nemôže fungovať bez silných a nezávislých médií. Ukážkou oslabovania nezávislosti novinárov aj tlačová konferencia Roberta Fica z 2. októbra 2018, na ktorých novinárom adresoval viaceré neprimerané vyhlásenia.

Ďalším a systémovým oslabením nezávislosti novinárov by mohla byť novelizácia tlačového zákona, ktorá je na Slovensku aj mimo neho ostro kritizovaná pre svoje riziká ohľadom slobody médií. Podľa europoslancov by tiež Slovensku pomohla vyššia transparentnosť ohľadom vlastníctva jednotlivých médií a problémy môže mať podľa nich aj verejná RTVS, čo naznačuje medializovaný odchod viacerých novinárov z tejto inštitúcie.

Európsky parlament pripomenul aj únos

Európsky parlament tiež pripomenul únos vietnamského občana z Nemecka, v ktorom mohli zohrať dôležitú úlohu aj predstavitelia vlády SR. Okrem toho upozorňujú Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) a Európsku komisiu, aby vyšetrili prípady zneužívania poľnohospodárskych dotácií, ale aj iných trestných činov, o ktorých sa dozvedeli europoslanci počas svojich delegácií na Slovensku.

Úlohu pri zlepšovaní právneho štátu má samozrejme aj Slovensko a proces voľby sudcov Ústavného súdu, ako aj menovanie predstaviteľov štátu, vrátane policajného prezidenta, by mali podľa uznesenia prebiehať transparentnejšie a kvalitnejšie.

Okrem kritiky europoslanci aj chválili

Konkrétne ocenili najmä to, že mnohí občania a mimovládne organizácie na Slovensku a na Malte bojovali za zlepšenie stavu demokracie, právneho štátu a základných práv. Slovenskí vládni predstavitelia ale boli vyzvaní na to, aby takéto prejavy občianskej angažovanosti podporovali a neodrádzali od nich.

Samotná spravodajkyňa Sophie in ‘t Veld ohľadom uznesenia ocenila tlak EÚ a vzájomnú spoluprácu, ktoré spolu s pomocou od Europolu prispeli k zatknútiu podozrivých z vrážd Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a na Malte dopomohli k zmene problematických zákonov.