Do konca roka 2020 by mala začať fungovať nová európska inštitúcia – európsky prokurátor (EPPO). V súčasnosti panuje v Európskej únii boj o šéfa tohto úradu. Horúcimi kandidátmi sú Laura Kӧvesiová z Rumunska a Jean-Francois Bohnert z Francúzska.

Nový európsky prokurátor musí byť podľa strany Sloboda a Solidarita jednoznačne pani Kӧvesiová. Dôvod je jednoduchý. Laura Kӧvesiová je známa svojím aktívnym bojom proti korupcii. Za svoju protikorupčnú aktivitu si dokonca vyslúžila prezývku „lovkyňa politikov.“ Aj to je dôvod, prečo ju rumunská vláda spolu s Radou EÚ ako šéfku európskej prokuratúry odmieta. Naopak, jej nomináciu si pochvaľujú europoslanci. Slovenská vláda sa však prikláňa k francúzskemu kandidátovi. Situácia v Rumunsku nám nápadne pripomína stav na Slovensku. Vyzývame preto vládnu koalíciu, aby prehodnotila svoj názor a na post európskeho prokurátora podporila pani Kӧvesiovú.

Vyjadrujeme podporu Laure Kӧvesiovej

Alojz Baránik: Sme tu dnes preto, lebo chceme vyjadriť podporu inštitútu európskeho prokurátora. V súčasnosti sú v európskych inštitúciách rozdelené nálady. Európsky parlament podporuje na post európskeho prokurátora rumunskú špeciálnu prokurátorku Lauru Kӧvesiovú a Rada Európskej únie podporuje francúzskeho kandidáta Jeana-Francoisa Bohnerta. My sme tu preto, aby sme podporili kandidatúru na post šéfa Európskej prokuratúry pani Kӧvesiovú, pretože si myslíme, že je z určitých hľadísk oveľa lepšou kandidátkou na európskeho prokurátora.

Európsky prokurátor – dôležité je, kto ním bude

Lucia Ďuriš Nicholsonová: Chcem sa dotknúť rozporu, ktorý nastal pri voľbe európskeho prokurátora medzi Radou Európskej únie, čo je politický orgán a Európskym parlamentom, kde sú priamo volení zástupcovia jednotlivých členských štátov. Rozpor spočíva najmä v tom, že Rada Európskej únie tam nechce mať takého „pitbulla“, akým je Laura Kӧvesiová, pretože ju sprevádza jej povesť bojovníčky proti korupcii, ktorá sa nezastaví pred oligarchami ani pred mocnými politikmi a boja sa toho, že by nastal istý rozpor medzi starými a novými členskými štátmi, pretože vieme, že pokiaľ ide o korupciu pri eurofondoch, týka sa to predovšetkým nových členských štátov. My si však myslíme, že európsky prokurátor nie je dôležitý sám o sebe. Veľmi je dôležité to, kto ho bude zastávať. A preto jednoznačne stojíme za pani Laurou Kӧvesiovou.

OLAF nemá výkonnú kompetenciu

Keď si zoberieme OLAF, čo je Európsky úrad pre boj proti podvodom, tak po tých rokoch vieme skonštatovať, že je to bezzubý orgán, ktorý má jedine právomoc vyšetrovať podvody pri eurofondoch. On nemá výkonnú kompetenciu, nemá kompetenciu stíhať, to znamená, OLAF môže svoje poznatky len odovzdať orgánom činným v trestnom konaní. A pre toto je európsky prokurátor veľmi dôležitý, ktorý bude mať signifikantne silnejšie kompetencie. Čo je dôležité, pani Kӧvesiová pozná náturu nových členských štátov a pozná aj ich spôsoby napr. tunelovania eurofondov.

Smutná paralela so Slovenskom – výzva vláde

Vidíme teraz veľmi smutnú vec, že samotná rumunská vláda robí obštrukcie a všetko pre to, aby znemožnila kandidatúru Laury Kӧvesiovej na post európskeho prokurátora, pretože s ňou majú skúsenosti ako s neúprosnou bojovníčkou proti korupcii. A tu by som chcela povedať, že naozaj to pripomína to, čo sa deje na Slovensku s ľuďmi, ako bol napríklad prokurátor Špirko, ale napr. aj môj poradca bývalý elitný vyšetrovateľ NAKA, ktorý vyšetroval kauzu 80 miliónového úniku na DPH, v ktorej mali byť zapletení vysoko postavení politici zo strany Smer ako pán Kaliňák a pán Počiatek. A preto je dôležité, aby Slovensko a slovenská vláda podporovala za európskeho prokurátora Lauru Kӧvesiovú.

Autori tlačovej besedy SaS:
Alojz Baránik – v eurovoľbách 25. mája 2019 kandiduje na 2. mieste.
Lucia Ďuriš Nicholsonová – v eurovoľbách kandiduje na 3. mieste.

Vizitka kandidátky

Kandidátka do europarlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová je kandidátkou číslo 3 politickej strany Sloboda a Solidarita pre eurovoľby 2019. Je podpredsedníčkou NR SR, tímlíderka SaS pre sociálne veci a sociálne vylúčené spoločenstvá (rómske komunity). Aktívne rieši nielen sociálnu oblasť, ale tiež boj proti korupcii, nevynímajúc korupciu pri prerozdeľovaní eurofondov. Je ideálnou kandidátkou na europoslankyňu do Výboru EP pre sociálne záležitosti, ktorá bude v Bruseli zastupovať záujmy slovenských občanov – od seniorov cez zdravotne postihnutých občanov až po mladé rodiny s deťmi.

Viac o autorke môžete nájsť tu:
Životopis >>   |   Facebook >>   |   Twitter >>   |   Instagram >>   |

Vizitka kandidáta

Kandidát na europoslanca Alojz Baránik v eurovoľbách 2019 kandiduje za politickú stranu SaS z druhého miesta, ako člen TOP tímu Jurzyca-Baránik-Ďuriš Nicholsonová. Alojz Baránik je dlhoročný právnik a tímlíder Sloboda a Solidarita pre spravodlivosť. Slovensko by jeho zvolením získalo zástupcu vo Výbore pre právne otázky (JURI), v ktorom sa schvaľujú dôležité zákony aj pre Slovensko.

Viac o autorovi môžete nájsť tu:
Životopis >>   |   Facebook >>   |   Twitter >>