Eurovoľby 2019 sú čoraz bližšie, no podobne ako v minulosti, záujem o ne medzi bežnými ľuďmi na Slovensku netrhá žiadne rekordy. Nezáujem ľudí o voľby do Európskeho parlamentu nie je úplne prekvapivý. Informovanosť ľudí o tom, ako na ich život vplýva …

Eurovoľby 2019 - 4x väčšia váha hlasu

… europarlament, je totiž pomerne nízka. No nízka volebná účasť by mohla byť v eurovoľbách 2019 motiváciou k tomu, aby sa k volebným urnám voliči predsalen dostavili. Ich hlas totiž môže mať oveľa väčšiu váhu

Ignorované voľby do Európskeho parlamentu

Voľby do Európskeho parlamentu majú vo všeobecnosti v krajinách EÚ nižšiu volebnú účasť než štandardné parlamentné voľby. No v ignorovaní eurovolieb je Slovensko rekordérom. Dva výsledky z najnižšou eurovolebnou účasťou v histórii sa totiž uskutočnili práve na Slovensku. Konkrétne išlo o roky 2004 (16,96%) a 2014 (13,05%).

Oveľa lepšie to nebolo ani pri eurovoľbách v roku 2009. Vtedy sa k urnám dostalo len 19,64% voličov. Spolu tak voľby do EP na Slovensku majú priemernú účasť len 16,55%. No keďže podobný priemer za všetky voľby do NR SR dosahuje až 71,33%, v skutočnosti mal priemerne jeden hlas v eurovoľbách hodnotu 4,31 hlasu vo voľbách do Národnej rady. Od roku 2006 je na Slovensku účasť voličov na parlamentných voľbách nižšia, než tomu bolo v dávnejšej minulosti. No aj keď vynecháme staršie voľby do NR SR, hlas v eurovoľbách má stále hodnotu 3,51 hlasu v parlamentných voľbách, čo sú po zaokrúhlení 4 hlasy.

Eurovoľby 2019 – dôjde k zmene?

Eurovoľby 2019 samozrejme môžu byť iné. Teoreticky môže byť vo voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2019 konečne podobná účasť ako v parlamentných voľbách a váha hlasu tak bude po prvý krát porovnateľná. No nateraz skokovému nárastu záujmu voličov o eurovoľby 2019 nič nenasvedčuje. Pravdepodobne stále oveľa vyššia váha hlasu tak môže pomôcť dobre organizovaným voličom, napríklad extrémistom. Koniec koncov, už podľa aktuálnych predpovedí by vo voľbách do Európskeho parlamentu 2019 mala prvý krát jedného europoslanca získať aj Kotlebova strana. V prípade, že by k májovým eurovoľbám prišli všetci Kotlebovi voliči, počet mandátov extrémistov sa môže ľahko znásobiť.

Váhu hlasu vo voľbách do Európskeho parlamentu zvyšuje aj dlhšie funkčné obdobie europoslancov. Zatiaľ čo do slovenského parlamentu sú poslanci volení na 4 roky, do EP sú volení na 5 rokov. Oveľa väčší rozdiel je navyše pri porovnaní reálnych funkčných období poslancov. Za 28 rokov od roku 1990 sa totiž na Slovensku uskutočnilo až 9 volieb do NR SR, čo znamená, že slovenskí poslanci boli fakticky volení v priemere len na zhruba 3 roky. Eurovoľby 2019 sa teda neoplatí ignorovať, keďže dopady hlasovania každého voliča môžu byť po zasadení do kontextu prekvapivo vysoké.

Zdroj: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1oKM2hr9T_SfjV5wkHh7fE-WpWPTdgG731bNngRERiw8