Eurovoľby 2019 v Nemecku sa uskutočnia nedeľu 26. mája. Spomedzi všetkých krajín Európskej únie navyše budú zrejme najviac ostro sledované. Ich výsledok totiž ovplyvní osud EÚ v najbližších rokoch spomedzi všetkých krajín najviac, a nielen preto, že vo …

Eurovoľby 2019 v Nemecku

… voľbách do Európskeho parlamentu si budú Nemci voliť najviac europoslancov. Oproti voľbám do europarlamentu pred piatimi rokmi navyše na nemeckej politickej scéne nastali významné zmeny, ktoré sa po prvý krát v plnej miere prejavia až v eurovoľbách.

Eurovoľby 2019 v Nemecku – základné fakty

Eurovoľby 2019 v Nemecku povedú k zvoleniu až 96 europoslancov, čo je s prehľadom najviac v Európskej únii (na 2. mieste je Francúzsko so 79 europoslancami a na treťom Taliansko so 76 europoslancami). Taký veľký počet europoslancov, v spojení s tradične nízkym záujmom o eurovoľby, môže ľahko prispieť k tomu, že zastúpenie v Európskom parlamente získajú aj malé strany. Tejto situácii pomáha aj to, že v eurovoľbách v Nemecku nie je volebné kvórum. V roku 2014 vďaka tomu satirickej strane Die Partai stačilo na získanie jedného europoslanca len 0,6% hlasov voličov.

O tom, ako zhruba dopadnú eurovoľby 2019 v Nemecku sa môžeme dozvedieť z nedávnych predpovedí, ktoré zverejnil Európsky parlament. Strana CDU/CSU by mala získať vo voľbách do EP rovnaký počet 34 mandátov, no predtým druhá strana SPD by mala klesnúť z dnešných 27 na len 18 europoslancov. Ich miesta by mohli nahradiť napríklad poslanci za stranu Grüne (nárast z dnešných 11 na 20 europoslancov), FDP (nárast z 3 na 7 europoslancov) alebo extrémistická strana AfD (nárast zo 7 na 10 europoslancov). Nezmenený výsledok – 7 mandátov – by mala mať strana Die Linke.

Extrémisti navrhujú vystúpenie z Európskej únie

Europoslanci za krajne pravicovú AfD nielen rastú na popularite, ale tiež pritvrdzujú vo svojich názoroch. Eurovoľby 2019 v Nemecku by totiž mali byť aj o tom, či vôbec Nemecko má v Európskej únii zostať, resp. či vôbec samotná Európska únia má existovať. Konkrétne, AfD je odhodlaná bojovať za “Dexit” (analógia k Brexitu), pokiaľ v budúcom legislatívnom období (2019-2024) Európska únia neprijme “zásadné reformné prístupy”. Ďalšou, no menej radikálnou zmenou, ktorú navrhuje AfD, je zrušenie Európskeho parlamentu a jeho nahradenie “Európskym zhromaždením” so 100 členmi. Samozrejme, AfD by sa samej v Európskom parlamente žiadne radikálne zmeny nepodarilo presadiť, no je možné, že vďaka spojeniu s extrémistami z iných krajín by mohli významne sťažiť prácu ostatným skupinám v europarlamente.

Ďalšie významné veci z nemeckých eurovolieb

Eurovoľby 2019 v Nemecku budú prvými celoštátnymi voľbami, ktoré sa uskutočnia, odkedy na poste predsedníčky vládnej a najväčšej nemeckej strany CDU/CSU vymenila Angelu Merkelovú Annegret Kramp-Karrenbauer (AKK). Tá by tiež mala v roku 2021 nahradiť Angelu Merkelovú na poste nemeckej kancelárky. Ak by teda náhodou strana CDU/CSU v májových eurovoľbách prepadla, bolo by to prvé veľké zlyhanie AKK a rozhodne by to ovplyvnilo budúcnosť tejto strany. Je to však nepravdepodobné najmä z dôvodu, že AKK v podstate pokračuje v smerovaní Angely Merkelovej. Na nedávny list francúzskeho prezidenta Macrona totiž AKK síce vo svojej odpovedi reagovala odmietavo, no podobne ako má vo zvyku Merkelová, aj AKK si pomáhala mnohými vágnymi vyhláseniami, ktoré sa vyhýbajú konfliktom.

V eurovoľbách v Nemecku 2019 je významnou osobnosťou tiež Manfred Weber, ktorý je tzv. Spitzenkandidat strany EPP, ktorej členom je aj CDU/CSU, a bude kandidovať na predsedu Európskej komisie. Spitzenkandidátov predstavujú aj iné politické frakcie europarlamentu, no s najväčšou pravdepodobnosťou, vzhľadom na najväčšiu politickú silu EPP, sa ním stane práve Manfred Weber. Ten však zrejme dieru do sveta neurobí, keďže je podobne ako Merkelová, známy svojimi optimistickými vyhláseniami, ktoré však ignorujú skutočnú podstatu problému. Na svojej nedávnej návšteve v ČR napríklad povedal:

“Nepoznám žiadnu východnú, západnú, severnú alebo južnú Európu. Neexistujú žiadni dobrí alebo zlí Európania, existujú len Európania.”

Faktom však je, že nie všetky krajiny Európskej únie pristupujú k plneniu svojich záväzkov rovnako zodpovedne. Predvolebné vyhlásenia sú však jedna vec a povolebná realita druhá. To, ako nakoniec Manfred Weber ako pravdepodobný budúci predseda Európskej komisie bude konať bude samozrejme závisieť od toho, akú podporu jeho frakcii prinesú voľby do Európskeho parlamentu 2019 v Nemecku, ale aj v iných krajinách Európskej únie.

Zdroj:Zdroj:
1. https://www.politico.eu/article/5-takeaways-from-angela-merkel-proteges-annegret-kramp-karrenbauer-cdu-leader-vision-for-europe/
2.  https://www.express.co.uk/news/world/1067152/EU-news-European-Parliament-elections-2019-Germany-AfD-Dexit-latest
3. https://www.top09.cz/co-delame/tiskove-zpravy/prahu-navstivil-kandidat-na-predsedu-evropske-komise-manfred-weber-25504.html