Eurovoľby 2019 v Poľsku budú prebiehať v duchu vyhroteného domáceho politického súboja. Konkrétne pôjde o zápas vládnej strany Právo a Spravodlivosť (Prawo i Sprawedliwość, PiS) prakticky proti celej opozícii. Väčšina opozície sa navyše pred …

Eurovoľby 2019 v Poľsku

… voľbami do Európskeho parlamentu 2019 v Poľsku spojila do širokej koalície. Tá sa zásadne líši svojimi politickými postojmi, no spája ich snaha poraziť PiS a s trochou šťastia sa im to môže podariť. No ešte predtým je dobré pozrieť sa na niektoré základné fakty ohľadom toho, ako budú eurovoľby 2019 v Poľsku prebiehať.

Eurovoľby 2019 v Poľsku – základné fakty

Eurovoľby 2019 v Poľsku sa budú konať v posledný možný deň, a to v nedeľu 26. mája. V iných krajinách Európskej únie sa voľby uskutočnia postupne už od štvrtka 23. mája až do spomínanej nedele. Navyše, na rozdiel od pár vybraných krajín Európskej únie vrátane Slovenska, volieb do Európskeho parlamentu 2019 v Poľsku sa bude možné zúčastniť aj zo zahraničia, konkrétne hlasovaním na veľvyslanectve. Napriek tomu však bývajú voľby do Európskeho parlamentu v Poľsku vo všeobecnosti ignorované. Napríklad v roku 2014 tam dosiahla volebná účasť 23,83%, zatiaľ čo priemer EÚ bol 42,62%.

Aktuálne má krajina v europarlamente 2019 51 europoslancov, pričom po májových eurovoľbách ich bude mať vďaka odchodu Británie z Európskej únie o jedného viac, teda 52. Okrem tradičného nezáujmu sa budú eurovoľby 2019 v Poľsku podobať tým slovenským aj niektorými dôležitými pravidlami. Napríklad, rovnako ako na Slovensku, kandidát na europoslanca musí mať minimálne 21 rokov (v iných krajinách EÚ je hranica od 18 až do 25 rokov). Ďalej, rovnako ako na Slovensku, aj vo voľbách do Európskeho parlamentu 2019 v Poľsku bude kvórum vo výške 5% hlasov (v iných krajinách Európskej únie je to aj menej, pričom niektoré krajiny nemajú kvórum vôbec). No tu zásadné podobnosti končia. Eurovoľby 2019 v Poľsku budú totiž v menšom o záujme o Európsku úniu a vo väčšom o spore o budúci chod štátu.

Vláda vs ostatní

V posledných eurovoľbách získala poľská vládna strana Právo a Spravodlivosť rovnaký počet mandátov ako jej hlavný konkurent – Občianska platforma (Platforma Obywatelska, PO). No politická situácia sa odvtedy zmenila, kedže len samotná strana Právo a Spravodlivosť má medzičasom väčšinu v poľskom parlamente. V eurovoľbách 2019 tak nechce poľská opozícia nechať nič na náhodu a do volieb pôjde spoločne v bloku Európska koalícia (Koalicja Europejska, KE). Podľa aktuálnych prieskumov by sa im vďaka tomu malo podariť mierne predbehnúť PiS, keďže Právo a spravodlivosť by mala vo voľbách do Európskeho parlamentu 2019 získať 20 europoslancov a Európska koalícia až 21 europoslancov. Navyše, ďalších 5 europoslancov by mala získať strana Jar, štyroch strana Kukiz’15 a 2 mandáty menšia koalícia strán Sloboda a národné hnutie. Kľúčový však bude samozrejme výsledok KE. Ako to okomentoval Piotr Kaczyński na portáli euractiv:

“To, čo ich spája, je viera v to, že vláda PiS bola ničivá pre krajinu. To, čo ich rozdeľuje, je všetko ostatné”.

Ani tvrdá porážka Práva a spravodlivosti zo strany Európskej koalície by tak neznamenala harmóniu v politických vzťahoch. No úspešným volebným výsledkom Európskej koalície môžu eurovoľby 2019 v Poľsku nastaviť nové smerovanie, ktoré možno strany naplno zúročia v poľských parlamentných voľbách na jeseň tohto roka.

Zdroj: https://www.politico.eu/blogs/eu-decides-2019-european-elections-blog/2019/02/polish-opposition-forms-election-coalition/
Zdroj: https://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/ATAG/2018/623556/EPRS_ATA(2018)623556_EN.pdf
Zdroj: https://www.euractiv.com/section/eu-elections-2019/news/eu-elections-polish-opposition-prepares-for-battle/