Eurovoľby 2019 vo Francúzsku sa uskutočnia v nedeľu 26. mája. Podobne ako v Nemecku, aj tu budú voľby do EP ostro sledované, keďže ukážu, aké nálady voči Európskej únii hýbu Francúzskom a čo je možné očakávať v budúcnosti. Voľby do Európskeho parlamentu …

Eurovoľby 2019 vo Francúzsku

… 2019 vo Francúzsku nepochybne ovplyvní tiež známe hnutie žltých viest. Tomu síce v eurovoľbách chýba jednota, no s trochou snahy by mohlo skončiť medzi najsilnejšími stranami.

Eurovoľby 2019 vo Francúzsku – základné fakty

Eurovoľby 2019 vo Francúzsku budú o to dôležitejšie, že vďaka vystúpeniu Británie z EÚ sa v najbližších 5 rokoch zvýši počet francúzskych europoslancov z pôvodných 74 na 79. Májové voľby do Európskeho parlamentu vo Francúzsku tiež po 15 rokoch prinesú zmenu volebného systému. Zatiaľ čo v predchádzajúcich eurovoľbách bolo Francúzsko rozdelené do 8 volebných obvodov a kandidátov v danom obvode mohli voliť len obyvatelia predmetného obvodu, vo voľbách do EP 2019 bude už len jeden, celonárodný obvod.

Eurovoľby 2019 vo Francúzsku budú tiež prvými celonárodnými voľbami od nástupu prezidenta Macrona do úradu. Ten sa nedávno zviditeľnil predstavením svojej vízie pre Európsku úniu, ktorá však žiaľ znamená najmä viac toho istého. Podľa nedávnych prieskumov, ktoré zverejnil Európsky parlament, by však jeho strana La République En Marche! mala skončiť na prvom mieste a vo volebnom bloku so stranou Mouvement démocrate by mala získať 24 europoslancov. 19 europoslancov by malo ďalej pripadnúť strane Rassemblement national Marine Le Pen, 11 strane Les Républicains, 8 kresiel pre Europe Écologie Les Verts, 7 La France insoumise, 5 mandátov Debout la France a 5 europoslancov Parti communiste français – Front de gauche. Potiaľto je všetko viac menej po starom. No eurovoľby 2019 vo Francúzsku budú aj o novom politickom hnutí.

Žlté vesty v Európskom parlamente

Hnutie tzv. žltých viest koncom minulého a začiatkom tohto roka paralyzovalo Francúzsko svojimi protestmi proti vládnemu zvyšovaniu daní. Najviac kritizovaná daň z paliva tak nakoniec zvýšená nebola, no protesty žltých viest pokračovali a kritizovali samotné fungovanie francúzskeho štátu a majetkovú nerovnosť medzi obyvateľmi. Toto pôvodne apolitické hnutie chce pokračovať v presadzovaní svojich záujmov aj v Európskom parlamente. No vízie o konkrétnych politických riešeniach sú v rámci hnutia žltých viest veľmi nejednotné. Aj preto už teraz svoju kandidatúru v eurovoľbách 2019 vo Francúzsku potvrdili až 3 odlišné strany žltých viest. Tu však názorová roztrieštenosť nekončí, keďže mnohí predstavitelia žltých viesť odmietajú politickú akciu v akejkoľvek podobe.

Ak by sa však žlté vesty spojili, mohlo by to znamenať významné zmeny na francúzskej politickej scéne. Podľa nedávneho prieskumu Elabe je totiž žlté vesty vo voľbách do Európskeho parlamentu ochotných voliť až 13% Francúzov, čo by znamenalo, že v EP by žlté vesty boli treťou najväčšou francúzskou stranou. Hnutie by pritom v Európskom parlamente chcelo bojovať napríklad za “sociálnejšiu a demokratickejšiu EÚ” alebo proti “sociálnemu dumpingu”. V tom by sa paradoxne zhodli aj s názorom prezidenta Macrona, proti ktorému síce bojujú, no ktorý tiež dlhodobo presadzuje “sociálne” opatrenia a viac právomocí pre Európsku úniu, na úkor trhu a subsidiarity. Ak navyše eurovoľby 2019 vo Francúzsku prinesú žltým vestám výrazný volebný zisk, ich politická kariéra môže pokračovať aj na domácej pôde.

Zdroj: Zdroj:
1. https://www.euractiv.com/section/eu-elections-2019/news/increasing-number-of-yellow-vest-lists-for-european-elections/
2. http://www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/elections-press-kit/5/projections-of-seats-of-next-parliament
3. https://www.reuters.com/article/us-eu-election-france/french-minister-loiseau-wants-to-lead-macrons-eu-election-campaign-idUSKCN1QV3DH