Glyfosát je najrozšírenejší pesticíd v Európe aj vo svete. Jeho výrobcom je firma Bayer v ich prípravku zvanom Roundup. Vieme však o tomto pesticíde celú pravdu?

Glyfosát a Európsky úrad na kontrolu potravín

Začnem z trocha iného súdka. Tí skôr narodení si určite pamätajú kauzu DDT, išlo o najrozšírenejší insekticíd na svete, ktorý sa používal na hubenie hmyzu už od konca druhej svetovej vojny. Keď sa však našli zvyšky DDT v tukových častiach tuleňov na severnom póle (keďže sa výborne rozpúšťa v tukoch), čiže ďaleko od miesta jeho používania, svet zvýšil pozornosť. Zvýšený výskyt DDT v telách živočíchov spôsoboval zníženú plodnosť, zníženie donosenia mláďat, ale aj degeneratívne účinky. Jeho následný zákaz používania na seba nenechal dlho čakať.


Čo má glyfosát spoločné s DDT?

Pre mňa je to istá paralela práve s glyfosátom. Medzinárodná agentúra na výskum rakoviny považuje glyfosát ako pravdepodobný karcinogén. Na druhej strane, Európsky úrad na kontrolu potravín (EFSA), ktorý robil výskum, nezverejňoval informácie o účinkoch glyfosátu na ľudský organizmus. Svoje tvrdenie opieral o informáciu, že chráni obchodné tajomstvo výrobcu. Dokonca sa na EFSA obrátila aj skupina poslancov z Európskeho parlamentu, ktorí žiadali preveriť možnú toxicitu alebo karcinogenitu glyfosátu. Žiaľ, neúspešne. Následne sa obrátili na Európsky súdny dvor, ktorý 7. 3. 2019 rozhodol o uverejnení tejto štúdie EFSA.

Už teraz je na mieste otázka, koho v skutočnosti chráni Európsky úrad na kontrolu potravín? Sú to záujmy nadnárodnej spoločnosti alebo ide o záujmy, a teda najmä zdravie ľudí? Ak sa v tejto štúdii potvrdí, že glyfosát je pravdepodobne karcinogénny a v súvislosti s tým, že už teraz je najpoužívanejší pesticíd na svete, kompetentní z EFSA by mali niesť zodpovednosť. Práve o ich posudok sa totiž opierala Európska rada, ktorá predĺžila používanie glyfosátu v novembri 2017 na ďalších päť rokov – až do roku 2022. Po tejto dobe už Európsky parlament požaduje absolútny zákaz používania glyfosátu.

Dôvod prečo kandidujem v eurovoľbách 2019

Aj toto je jedným z dôvodom, prečo chcem byť členom poľnohospodárskeho výboru Európskeho parlamentu. Práve na tejto pôde chcem iniciovať niekoľko kontrol na Európskom úrade pre bezpečnosť potravín (EFSA), pretože jeho kroky sú často otázne a niekedy si nielen ja kladiem otázku, či v skutočnosti chráni tento úrad zdravie občanov Európskej únie.

Volám sa Miroslav Žiak a viem, že zdravý rozum je ten najlepší recept. S týmto heslom kandidujem do europarlamentu na kandidátke strany Sloboda a Solidarita s číslom 5.

Autor článku:
Miroslav Žiak – v eurovoľbách 25. mája 2019 kandiduje na 5. mieste.

Vizitka kandidáta

Kandidát do Európskeho parlamentu Miroslav Žiak kandiduje v eurovoľbách 2019 na kandidátke SaS z piateho miesta. Zdravé potraviny sú jeho srdcovkou, ktorú vie prezentovať s nekonečnou energiou. Zdravý rozum pre to, čo jeme, do Európskeho parlamentu jednoducho patrí.

Viac o autorovi môžete nájsť tu:
Životopis >>   |   Facebook >>   |   Instagram >>   |   Website >>