Hornonitrianske bane Prievidza, a.s. | Prvého marca tomu boli dva roky, čo Slovenské elektrárne ukončili prevádzkový pokus na treťom bloku uhoľnej elektrárne v Novákoch. Trval presne 111 dní a bol to skôr pokus na ľuďoch, ako pokusná prevádzka technológie.

Hornonitrianske bane Prievidza - Karol Galek

Schopnosť odsírenia emisií sa vôbec nepotvrdila, práve naopak – do ovzdušia uniklo 20 násobne viac siričitanov. Toto bolo pritom zjavné už počas prvých dní prevádzky. Nestačilo, pokus napriek tomu bežal takmer štyri mesiace a prinášal svoje obete – vyššiu chorobnosť a začiatkom februára bola v okrese Prievidza dokonca vyhlásená smogová situácia. Čerešničkou na špinavej torte bolo odporúčanie nevetrať a menej chodiť von. Radosť žiť v Novákoch a okolí.

Hornonitrianske bane Prievidza a schéma ako z Kocúrkova

Pokus na ľuďoch sa ale prejavil nielen na ich zdraví a poškodenom životnom prostredí, ale aj v peňaženkách všetkých Slovákov. Na takto nadbytočne spálené uhlie sa Slováci poskladali v účtoch za elektrinu sumou takmer 13 miliónov eur. Celý prevádzkový pokus pritom bežal bez riadnych ohlásení, či povolení. Keď to strana SaS napadla na generálnej prokuratúre, po viac ako pol roku sme sa dozvedeli, že skutok sa nestal. V odpovedi stálo, že Slovenské elektrárne mali tretí blok prenajať Hornonitrianskym baniam Prievidza. Na nimi vyrobenú elektrinu sa však nevzťahuje dotácia a tak si dodatočne vymysleli schému ako z Kocúrkova. Podľa nej uhlie baníci najprv predali elektrárňam a tie ho potom odovzdali naspäť baniam na spálenie v rámci pokusu. Vyrobená elektrina tak mala byť iba vedľajším produktom, ktorý bol zase bezodplatne odovzdaný Slovenským elektrárňam. Tie za ňu zinkasovali dotáciu a nakúpili za ňu uhlie.

Poskladali sme sa na to sumou viac ako 800 miliónov eur

Podobná schéma, podľa ktorej Slovenské elektrárne v elektrárni Nováky vyrábajú z uhlia dotovanú elektrinu, beží na hornej Nitre už trinásty rok. Dodnes sme sa na to v účtoch za elektrinu poskladali sumou viac ako 800 miliónov eur, iba v tomto roku to podľa rozhodnutia ÚRSO má byť 115 miliónov. Zo tejto sumy si však elektrárne nechávajú iba asi 10%, za zvyšok sú podľa vládneho nariadenia povinný nakúpiť domáce uhlie. No a toto im nevie predať nikto iný, ako Hornonitrianske bane Prievidza, ktoré preslávil smerácky poslanec Jánoš. Peniaze z baní mal zabalené v alobale nosiť na centrálu strany Smer-SD. Paradoxne, vyšetrovateľ opäť po pol roku skonštatoval, že skutok sa nestal.

Keď sa teda veci nedajú vyriešiť doma, je tu ešte Európska komisia

V septembri 2016 sme sa preto na ňu obrátili s otázkou, či schéma pomoci, v rámci ktorej oficiálne nefiguruje jej koncový príjemca, teda Hornonitrianske bane Prievidza, je oprávnenou štátnou pomocou. Spočiatku veľmi otvorená komunikácia sa ale zrazu zasekla a odpoveď sme, žiaľ, dodnes nedostali. Namiesto toho náš komisár Maroš Šefčovič, ako podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu, prišiel s plánom transformácie uhoľných regiónov v Európe. A čuduj sa svete, ako jeden z pilotných si ako správny patriot vybral práve hornú Nitru. A aby to bolo ešte zaujímavejšie, doteraz predstavené riešenia na premenu regiónu vychádzajú z nášho desatora pre hornú Nitru, ktoré sme predstavili už pred dvoma rokmi. Medzi návrhmi nechýba preškolenie baníkov, využitie eurofondov presunutím z nevyužívaných programov, ba dokonca došlo aj na náš Jaguar expres, akurát ho tak vo vládnom materiáli nepomenovali. Toto je jediná forma kradnutia, ktorá nám u smerákov nevadí.

Baníci sa o prácu báť nemusia

No za najväčšie víťazstvo považujeme rok ukončenia dotovania elektriny vyrobenej z domáceho uhlia. Tento sme navrhovali v roku 2023 a  vláda sa s ním po mnohých vykrúcačkách napokon tiež stotožnila. Ukončenie dotácií povedie súčasne aj k útlmu ťažby uhlia. Baníci sa ale o prácu báť nemusia. O 3000 zamestnancov Hornonitrianskych baní je bitka medzi zamestnávateľmi v regióne už dnes. Brose, Nestlé, Velux, Vegum, Jaguar, kúpele Bojnice, to je iba pár z nich. Apetít na rozširovanie svojich prevádzok majú všetci. Toto sa však dá robiť v časoch, keď sa ekonomike darí. Škoda preto tých dvoch premárnených rokov. Horná Nitra tak doplatila na ješitnosť pár vládnych politikov a ich nominantov.

O 115 miliónov eur nižšie ceny elektriny pre všetkých Slovákov

Na konci dňa totiž nie je dôležité, kto čo navrhol, ale čo z toho budú mať ľudia. V prípade zatvorenia elektrárne v Novákoch to budú zdravotné benefity, ktoré Inštitút environmentálnej politiky odhadol na pol miliardy eur ročne, lepšie životné prostredie nielen na hornej Nitre a o 115 miliónov eur nižšie ceny elektriny pre všetkých Slovákov. Už aby to bolo.

Autor článku: Karol Galek

Kandidát do europarlamentu Karol Galek kandiduje v eurovoľbach 2019 z desiateho miesta na kandidátke strany SaS. Karol Galek je poslanec Národnej rady a tímlíder strany SaS pre energetiku. Okrem spôsobov znižovania cien za energie sa venuje aj využívaniu obnoviteľných zdrojov. Jeho zásadou je práca s rozumom v prospech Slovenska a Slovákov. Hlavnou agendou Karola Galeka je ukončenie dotácií na výrobu elektriny z domáceho uhlia, transparentnosť v regulácii, eliminácia politických rozhodnutí z cien energií a trhové prostredie v energetike. Ako poslanec národnej rady za tri roky predložil sériu zákonov, ktoré by priemernej domácnosti znížili účty za elektrinu o 80 eur.

Životopis >>   |   Facebook >>