Lucia Ďuriš Nicholsonová: Jednou z tých tém, ktorým sa chcem venovať ako europoslankyňa na bruselskej pôde je samozrejme oblasť ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím. Nie som úplne spokojná s tým, ako to máme nastavené na Slovensku, či …

… už ako legislatívny rámec, alebo to, čo potom v aplikačnej praxi ponúkame pre týchto ľudí, pretože my im na jednej strane v legislatívach sľubujeme napríklad peňažný príspevok na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia.

V skutočnosti ľudia príspevok na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia nedostanú

Ľudia častokrát tento príspevok nedostanú preto, že na úrade im ho jednoducho nepriznajú. Nefunguje nám oblasť sociálnych služieb, tam už dávno mala byť ukončená deinštitucionalizácia sociálnych služieb, to znamená rozbíjanie tých veľkých kamenných masívnych domov poskytovateľov sociálnych služieb alebo domovov pre seniorov. S týmto všetkým jednoducho treba niečo robiť.

Počas komunizmu sme ťažko zdravotne postihnutých ľudí schovávali

Faktom je, že my sme 40 rokov ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím počas komunizmu schovávali. Oni boli všetci medzi 4 stenami a prakticky sme sa tvárili, že sme spoločnosť, kde ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím ani neexistujú. Musím povedať, že keď sa tak pozriem na to obdobie po novembri 89 do dnešného dňa – podľa mňa sme toho urobili pomerne málo.

Problémy školstva

To súvisí s mnohými problémami, ktoré sú napríklad aj v školstve. Tam by naozaj vláda, ministerstvo školstva, všetky kompetentné inštitúcie mali urobiť všetko pre to, aby na Slovensku fungovalo inkluzívne vzdelávanie, aby sa mohli tieto deti vzdelávať na štandardných školách a to bude len vtedy, keď budú mať zabezpečených asistentov učiteľov.

Peňažné príspevky sú len almužnou

Keď sa posunieme vyššie, tak napríklad oblasť peňažných príspevkov na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia – musíme akoby trochu zmeniť naše vnímanie týchto ľudí. My sa na nich nemôžeme z pozície úradníka či úradu práce pozerať ako na potenciálneho zlodeja, ktorý chce o niečo okradnúť štát, pretože priznajme si, tie peňažné príspevky, ktoré dostávajú, v konečnom dôsledku sú len almužnou. V oblasti sociálnych služieb bezpochyby musí byť posilnená hlavne opatrovateľská terénna služba, aby mohli byť vo svojom vlastnom prostredí, aby mohli byť aktívni, aby mohli pracovať, aby mohli mať svoje koníčky, svoje hobby.

Ako europoslankyňa by som sa chcela pričiniť …

Bude veľmi prospešné pre Slovensko, keď sa pozrieme na iné členské štáty EÚ, ako to tam funguje a premietneme to do našich reálií – a toto je niečo, o čo by som sa aj ja chcela ako europoslankyňa pričiniť.

Po druhé, myslím si, že by bolo dobré mať nad sebou tú inštanciu, ktorou Brusel bezpochyby je, ktorá občas zdvihne ten varovný prst a povie:

“Slovensko, takto si to nepredstavujeme. Pre toto tu tie eurofondy na deinštitucionalizáciu sociálnych služieb nie sú. Má to byť robené inak.“

Myslím si, že som dostatočne známa po tých 8 rokoch v politike, že ako europoslankyňa, keď sa do nejakej veci zakusnem, tak ju jednoducho nepustím. V tom vidím svoju úlohu, v tomto si naozaj verím.

Autor článku:
Lucia Ďuriš Nicholsonová – v eurovoľbách 25. mája 2019 kandiduje na 3. mieste.

Vizitka kandidátky do europarlamentu za SaS

Lucia Ďuriš Nicholsonová je kandidátkou číslo 3 politickej strany Sloboda a Solidarita pre eurovoľby 2019. Je podpredsedníčkou NR SR, tímlíderka SaS pre sociálne veci a sociálne vylúčené spoločenstvá (rómske komunity). Aktívne rieši nielen sociálnu oblasť, ale tiež boj proti korupcii, nevynímajúc korupciu pri prerozdeľovaní eurofondov. Je ideálnou kandidátkou na europoslankyňu do Výboru EP pre sociálne záležitosti, ktorá bude v Bruseli zastupovať záujmy slovenských občanov – od seniorov cez zdravotne postihnutých občanov až po mladé rodiny s deťmi.

Viac o autorke môžete nájsť tu:
Životopis >>   |   Facebook >>   |   Twitter >>   |   Instagram >>   |