Európsky parlament aj Európska komisia vedia zatlačiť, ak sa rozhodnú, že im na niečom záleží. A že najvyšším predstaviteľom orgánov Európskej únie na Laure Codruta Kövesi ako Hlavnej Európskej prokurátorke záleží, je jasné z toho, kto a ako o nej hovorí.

Laura Kövesi
Foto: Laura Kövesi pri vypočutí na výboroch EP
[EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ]
Videli sme to nedávno vo vyjadreniach predsedu Európskeho parlamentu Antonia Tajaniho, ktorý neľútostne skritizoval Rumunsko za to, že sa snaží obmedziť osobnú slobodu pani Codruta Kövesi.

Podobne sa vyjadril aj podpredseda Európskej komisie Franz Timmermans, keď povedal, že videl, ako pani Kövesi pracuje a je presvedčený, že by bola vynikajúca kandidátka.

Spor medzi orgánmi Európskej únie a súčasnou vládou Rumunska je však širší ako by sa zdalo. Pani Kövesi bola pozbavená svojej funkcie hlavnej prokurátorky protikorupčného riaditeľstva po tom, čo sa vo voľbách dostala do vlády strana, ktorej čelní predstavitelia čelili a čelia trestným stíhaniam v korupčných veciach vedených práve zo strany úradu vedeného Laurou Codruta Kövesi.

Výsledok bol, že sa vládni sociálni demokrati snažia presadiť novú právnu úpravu, ktorá by de-facto amnestovala viacerých stíhaných politikov, vrátane šéfa strany Liviu Dragneu, nateraz najmocnejšieho politika v Rumunsku. A nielen to. Po uvoľnení pani Kövesi z jej úradu došlo k tomu, že je bola obmedzená osobná sloboda a dokonca jej bol udelený zákaz komunikovať s novinármi.

Z hľadiska EÚ sa jednalo o zámer ako dosiahnuť znemožnenie jej kandidatúry na post Hlavnej Európskej prokurátorky. Vďaka tlaku EÚ je však pani Kövesi voľná a môže vo svojej kandidatúre pokračovať.

Top kandidáti SaS do Európskeho parlamentu silne podporujú pani Kövesi na post Hlavnej Európskej prokurátorky, pretože svojou doterajšou prácou preukázala, že chápe, ako korupčné systémy v jednotlivých členských štátoch EÚ pracujú.

Dostávať vysokopostavených politikov do basy nie je ani nič ľahké ani zábavné. Vyžaduje to osobné presvedčenie a zručnosti, ktoré pani Kövesi jasne preukázala svojou prácou v Rumunsku. Veríme, že z jej zanietenia a skúseností bude môcť čoskoro ťažiť aj Slovensko.

Autor článku:
Alojz Baránik – v eurovoľbách 25. mája 2019 kandiduje na 2. mieste.

Vizitka kandidáta

Kandidát do europarlamentu Alojz Baránik v eurovoľbách 2019 kandiduje za politickú stranu SaS z druhého miesta, ako člen TOP tímu Jurzyca-Baránik-Ďuriš Nicholsonová. Alojz Baránik je dlhoročný právnik a tímlíder Sloboda a Solidarita pre spravodlivosť. Slovensko by jeho zvolením získalo zástupcu vo Výbore pre právne otázky (JURI), v ktorom sa schvaľujú dôležité zákony aj pre Slovensko.

Viac o autorovi môžete nájsť tu:
Životopis >>   |   Facebook >>   |   Twitter >>

Registračná daň za ojazdené vozidlá - Alojz Baránik