Eurovoľby | Zoberme si také Nemecko: 82 miliónov obyvateľov, z toho 62 miliónov oprávnených voličov. V posledných eurovoľbách 2014 bola volebná účasť takmer polovica, to je 30 miliónov. Týchto 30 miliónov nemeckých voličov zvolilo 96 nemeckých poslancov do europarlamentu.

Na jedného nemeckého europoslanca tak pripadá 311 tisíc voličov. Na jedného talianskeho europoslanca je to až 381 tisíc voličov.

Opačná situácia je v malých krajinách, ktoré majú pomerne k počtu obyvateľov viac europoslancov. Napríklad Malta má iba pol milióna obyvateľov a 6 europoslancov. Desaťkrát väčšie Slovensko nemá 60 europoslancov, ale len 14. Logicky tu stačí na jedného europoslanca menej voličov.

Volebná účasť v eurovoľbách hrá veľkú rolu

Samozrejme, aj volebná účasť hrá veľkú rolu. Čím je nižšia, tým menej voličov je potrebných na zvolenie jedného europoslanca. A tu je Slovensko so svojimi 13 percentami rekordér všetkých rekordérov.

Po zohľadnení uvedených faktorov vznikne tento graf:

Eurovoľby 2019 - počet voličov a mandát europoslanca

No nech sa páči. Slovenský volič, teda tých pár, ktorí sa unúvajú k eurovoľbám, má takmer 10 násobne väčšiu silu ako taliansky volič. Zatiaľ čo 41 tisíc slovenských voličov dokáže v priemere zvoliť jedného europoslanca, v Taliansku je na takého istého europoslanca potrebných až 381 tisíc voličov.

Eurovoľby 2019

Takže, ctení voliči, o dva mesiace sú tu eurovoľby 2019. Využite vašu ústavnú možnosť a zvoľte si do europarlamentu poslancov so zdravým rozumom. Lebo zdravý rozum je najlepší recept.

Autor článku: Richard Sulík
Poslanec Európskeho parlamentu, predseda a zakladajúci člen strany Sloboda a Solidarita.
Životopis >>   |   Facebook >>   |   Twitter >>   |   YouTube >>   |   Website >>