Francúzsky prezident Emanuel Macron včera zverejnil otvorený list určený všetkým občanom Európy, preložený do všetkých jazykov Európskej únie. Táto aktivita k voľbám do europarlamentu je bezpochyby sympatická, jej obsah už menej.

Emanuel Macron otvorený list - Eurovoľby 2019

Brexit

Takmer tri roky po referende, v ktorom občania Veľkej Británie rozhodli o Brexite, teda o vystúpení z EÚ, dospel Macron k poznaniu, že na vine sú tí, ktorí viedli klamlivú kampaň. Zabúda však, že najväčším kampanerom za Brexit bol predseda komisie Juncker osobne, ktorý pretláčal kvóty na utečencov a len pár týždňov pred Brexitom navrhol pokutovať tie štáty, ktoré si svoju pridelenú kvótu nesplnia.

Pokuta mala byť 250 tisíc eur, za každého neodobratého migranta. Potom sa netreba čudovať, že vyše 17 miliónov Britov si povedalo dosť.

Macron sa však nepoučil a pod rúškom veľkého Európana opäť pretláča prerozdeľovacie kvóty na migrantov, len to inak nazýva:

„všetci si musia plniť povinnosť … solidarity (rovnaká azylová politika, s rovnakými pravidlami prijímania a zamietnutia žiadateľov)“.

Majme sa na pozore, keď tvrdý obhajca francúzskych záujmov hovorí o solidarite. Ani nie dva roky dozadu pretlačil Macron Smernicu o vysielaní zamestnancov, ktorá poškodzuje našich autodopravcov. Robert Fico mu na stretnutí v Salzburgu v hlbokom predklone pri tom asistoval.

Iný príklad: ten istý Macron, ktorý obviňuje Taliansko, že nie je solidárne, lebo uzavrelo svoje prístavy pre migrantov, posiela migrantov z francúzsko-talianskej hranice späť do Talianska.

Oživiť ducha pokroku

V dobrej polovici listu píše Macron o pokroku. Ako správny pokrokár chce viac úradov, viac regulácii, viac socializmu a menej konkurencie.

Európska agentúra na ochranu demokracie, Európsky azylový úrad, Európska rada pre vnútornú bezpečnosť, Európska klimatická banka, Európska jednotka pre zdravotnú bezpečnosť, Európsky dohľad nad veľkými digitálnymi platformami… to všetko sú nové úrady, ktoré Macron navrhuje.

Ďalej chce odstraňovať z internetu všetky prejavy nenávisti (takto pekne sa hovorí obmedzeniu slobody slova), zvýšiť vojenské výdavky, pri verejných zákazkách uprednostňovať európske podniky (to znie pekne, ale v skutočnosti to znamená horšie alebo drahšie produkty), zabezpečiť rovnakú odmenu na rovnakom pracovisku (inými slovami, lepší nesmú byť lepšie odmenení) a samozrejme všeličo financovať.

Avšak ani jedno jediné slovo o dlhoch, o s nimi spojenom masívnom porušovaní vlastných pravidiel a o dvojakom metri. Emanuel Macron nehovorí o tom, prečo Francúzsko rok čo rok prekračuje dohodnutý deficit verejných financií (3,5%) a prečo Francúzsko nie je za to pokutované, na rozdiel od Talianska, ktorému sa Európska komisia masívne vyhrážala už pri nižšom deficite (2,4%).

Lenže presne tento prístup – dlhy, porušovanie pravidiel a dvojaký meter – ničí Európu. Proeurópsky nie je ten, kto úniu v týchto veciach nekritizuje. Naopak, skutočne proeurópsky je ten, kto problémy jasne pomenuje a navrhne riešenia. Presne to sme my v SaS spravili.

Naše návrhy sme zhrnuli do dokumentu s názvom Manifest slovenského eurorealizmu. Práve preto, že nám záleží na úspešnom fungovaní Európskej únie, sme navrhli 27 konkrétnych opatrení a tieto opatrenia budú naši kandidáti Eugen Jurzyca, Alojz Baránik a Lucia Ďuriš Nicholsonová, presadzovať.