Európsky parlament bol pre Richarda Sulíka pôdou, na ktorej pôsobil päť rokov. Za ten čas sa nenaplnili žiadne obavy z jeho pôsobenia v Bruseli. Práve naopak, predsedovi strany SaS sa v Európskom parlamente podarilo dosiahnuť množstvo pozitívnych vecí pre Slovensko.

Na dnešnej tlačovej besede preto zhrnul odpočet svojej práce a zároveň predstavil TOP troch kandidátov SaS do eurovolieb 2019. Podľa jeho slov sa Európsky parlament môže po vašom zvolení tešiť na ďalších kvalitných ľudí z radov SaS, ktorí budú dôstojne hájiť záujmy Slovenska v tejto dôležitej európskej inštitúcii.

Moje 5-ročné pôsobenie v Európskom parlamente je na konci

Richard Sulík: Včera som bol v Bruseli poslednýkrát v mojom volebnom období, už minulý týždeň som bol naposledy v Štrasburgu. Tým sa končí moje 5-ročné pôsobenie v Európskom parlamente.
Dovolím si konštatovať, že sa nenaplnili obavy z môjho zmiznutia do Bruselu. Celých 5 rokov som bol predsedom strany Sloboda a Solidarita a myslím si, že strane to pomohlo. Na začiatku môjho mandátu v Európskom parlamente sme boli preferenčne na úrovni 4 až 5 %, dnes sme na 12 % a taký istý sme mali aj posledný volebný výsledok.

Toľko k mojej činnosti na Slovensku, dnes by som vás chcel informovať o mojom pôsobení v Európskom parlamente.

Za 5 rokov som v Európskom parlamente medzi iným:

  • Podal 180 písomných otázok, na ktoré ako europoslanec mám nárok a Komisioa alebo iné európske inštitúcie sú povinné mi odpovedať a niektoré z nich mali aj reálny dopad na Slovensko a ľudí, ktorí tu žijú.
  • Vyše 100-krát som vystúpil v Európskom parlamente. Všetky tieto vystúpenia sú dostupné a každé z nich malo tisícky zhliadnutí. Takto sa formuje verejná mienka.
  • Podal som vyše 1200 pozmeňovacích návrhov k všetkým možným smerniciam a nariadeniam, o ktorých Európsky parlament rokoval a stovky z nich aj reálne prešli. Sú to síce všetko drobnosti, ale v tej mase to tiež zanechá svoju stopu.

Eurošpeciál – sumár mojich aktivít a Dankova daň z potravín

Mojich aktivít v Európskom parlamente bolo omnoho viac, tie najvýznamnejšie som zhrnul do tzv. Eurošpeciálu.

Na ôsmich stranách Eurošpeciálu som spísal, aké boli moje najdôležitejšie hlasovania, vystúpenia, podania, otázky, iné aktivity a za všetky uvediem jeden aktuálny príklad: Dankova daň z potravín.
V tejto veci som podal dve písomné otázky, písal som listy príslušnej komisárke pani Margarete Festager a na koniec som s ňou absolvoval stretnutie, kde mi prisľúbila, že bude v tejto veci urýchlene kolať. To sa stalo tento týždeň, kedy Dankova daň z potravín bola pozastavená.

A tu vidieť, že vôbec nie je pravda, že práca v Európskom parlamente je zbytočná a že jeden europoslanec tam nič nezmôže. Takýchto príkladov z Európskeho parlamentu sa nájde viac, Všetky sú uvedené či už na stránke eurovolby2019.sk alebo práve v tomto Eurošpeciáli, ktorý aj rozpošleme do státisícov domácností.

Strana SaS a Európska únia

Členstvo v Európskej únii vnímame ako kľúčový záujem Slovenska, preto nám záleží na tom, aby Európska únia fungovala a práve preto jasne pomenúvame, čo v nej nefunguje. SaS je poctivá proeurópska strana. Európska únia je dobrý projekt, ale potrebuje reformu.
SaS ako jediná strana predstavila súbor opatrení, ktoré by Európsku úniu zlepšili. Nazvali sme to Manifest slovenského eurorealizmu. Napriek tomu, že veci sa majú tak, ako sa majú, som sa rozhodol do Európskeho parlamentu viac nekandidovať.

„Z Bruselu sa dá riadiť strana, ale nedajú sa vyhrať voľby.“

Kandidátka SaS je kvalitná

Avšak postavili sme silnú kandidátku. Spomedzi 14 kandidátov sú dnes hneď piati, ktorí sú poslancami NR SR. Okrem tu troch stojacich mojich kolegov ešte aj Natália Blahová na čísle 4 a Karol Galek na pozícii 10. Myslím si preto, že v eurovoľbách 2019 je z čoho vyberať a toto budeme až do volieb našim voličom vysvetľovať – hovoriť im, že kandidátka, ktorú sme zostavili, je skutočne kvalitná.

Dovoľte mi teraz predstaviť našich troch top kandidátov.

  1. Eugen Jurzyca – významný slovenský ekonóm a poslanec NR SR
  2. Alojz Baránik – právnik a bojovník za spravodlivosť
  3. Lucia Ďuriš Nicholsonová – podpredsedníčka NR SR, ktorá sa venuje sociálnym veciam.

Moji kolegovia budú v prípade svojho zvolenia v mojej práci pokračovať. Takáto je jasná a pevná dohoda. Čo sa týka hlasovaní, budú sa striktne držať nášho Hodnotového kompasu. To je dokument so 14 bodmi, kde sú naše postoje jasne zhrnuté. Dovolím si tvrdiť, že SaS bude aj tentokrát vyhodnotená ako strana s najlepším programom a naozaj tu sme odviedli kus poctivej práce.

Autor článku: Richard Sulík
Poslanec Európskeho parlamentu, predseda a zakladajúci člen strany Sloboda a Solidarita.
Životopis >>   |   Facebook >>   |   Twitter >>   |   YouTube >>   |   Website >>