Sloboda tlače na Slovensku upadá. Tento fakt si všimla organizácia Reportéri bez hraníc, v ktorej rebríčku sa Slovensko prepadlo až o 8 priečok na 35. miesto. Sloboda tlače bola vždy plne podporovaná stranou Sloboda a Solidarita. Vždy sme stáli na strane médií a …

… na strane ľudí, ktorí chceli vyjadriť svoj názor. Nepovažujeme za správne obmedzovať alebo zakazovať ani také prejavy, s ktorými bytostne nesúhlasíme. Podporovali sme a podporujeme slobodu tlače, aj keď nie vždy sa nám páčilo, čo o nás bolo napísané. A budeme ju podporovať aj v Európskom parlamente.

Sloboda tlače upadá. SaS to odsudzuje

Richard Sulík: Sloboda tlače na Slovensku preukázateľne upadá, nielen podľa jednoznačných rebríčkov, ale aj podľa udalostí, ktoré sme v poslednej dobe zažili. Čerešničkou na torte tomuto úpadku je sledovanie novinárov. Je to niečo hnusné, odporné a presne to je to, proti čomu musíme aktívne bojovať. SaS veľmi ostro odsudzuje takéto praktiky a vždy sme boli za slobodu tlače. Vždy sme boli na strane médií a na strane ľudí, ktorí chceli vyjadriť svoj názor. A najmä v prípade médií si myslíme, že to je veľmi dôležité, lebo zohrávajú nezastupiteľnú úlohu v našej spoločnosti. Podporovali sme a podporujeme slobodu tlače, aj keď nie vždy sa nám páčilo, čo o nás bolo napísané. Takisto sme za slobodu prejavu. Nepovažujeme za správne obmedzovať alebo zakazovať ani také prejavy, s ktorými bytostne nesúhlasíme. Myslíme si, že na to treba ísť sofistikovanejšie. To, čo naozaj pomôže, je informovanosť a transparentnosť. Veľmi oceňujeme nové pravidlá, ktoré platia pre politické reklamy, že vždy musí byť uvedený objednávateľ, že je možné sa dozvedieť, kto, akú sumu do politickej reklamy investoval. Toto sú tie správne metódy, ktoré podporujeme.

Whistle-bloweri musia byť pod ochranou

Slobody slova sa, samozrejme, týkajú aj tzv. whistle-bloweri. Sme za to, aby títo ľudia boli pod špeciálnou ochranou. A chcel by som uviesť jeden príklad. To je Filip Rybanič. Keby nebolo Filipa Rybaniča, tak bývalý minister vnútra Robert Kaliňák by dodnes pobehoval po uliciach, vyskytoval sa na rôznych večierkoch a tváril by sa ako ctihodný občan. A vďaka Filipovi Rybaničovi je z neho dnes bohapustý klamár. Toto treba robiť, odhaľovať tých, ktorí klamú, takisto odhaľovať tých, ktorí šíria bludy a klamstvá, napríklad na sociálnych sieťach.

Dôvody, prečo sloboda tlače na Slovensku upadá

Lucia Ďuriš Nicholsonová: Zaregistrovali ste, že Slovensko sa pri tejto vláde prepadlo o osem priečok, čo sa týka rebríčka slobody tlače. Napriek tomu, že vládni predstavitelia a niektoré s vládou spojené médiá sa to snažili sploštiť do toho, že úpadkom slobody tlače je vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka, ukázalo sa, že tie dôvody sú širšie, že naozaj vražda Jána Kuciaka bola len vrcholom ľadovca.

Dôvody, prečo sloboda tlače na Slovensku upadá, sú nasledovné:

1, Zlá situácia vo verejnoprávnej televízii, pretože ako iste viete, manažment RTVS je prepojený s vládou

2, Expremiér a predseda Smeru Robert Fico neodpovedá na kritické otázky novinárov a vyhlasuje im otvorenú vojnu.

3, Druhý najvyšší ústavný činiteľ pán Andrej Danko ako predseda NR SR otvorene hovorí o tom, že médiá v digitálnom priestore si nemôžu písať, čo chcú a naproti tomu v rozhlase býva sám exkluzívnym hosťom, kde si robí jedno bohapusté vlastné PR.

4, Poslanci Číž a Jarjabek pripravujú pre médiá náhubkový zákon, ktorý je, samozrejme, novelou tlačového zákona a je priamym ohrozením slobody prejavu. Pretože ide o automatické právo na odpoveď na kritické správy.

Toto všetko sa deje v čase, keď sa objavili informácie o masívnom sledovaní novinárov, najmä tých, ktorí boli kritickí vo vzťahu k súčasnej vládnej koalícii. A k tomuto všetkému dochádza, keď je Slovensko, ale aj iné členské štáty Európskej únie, masívne atakované propagandou.

SaS bude za slobodu tlače bojovať v Európskom parlamente

Preto ja aj moji kolegovia budeme na pôde Európskeho parlamentu podporovať úsilie o ochranu slobody tlače, napríklad akčný plán na posilnenie boja proti konšpiráciám a dezinformáciám. Vyberiem len dve veci – lepšie odhaľovanie hybridných hrozieb špecialistami na strategické komunikácie a po druhé, toto je veľmi dôležitý bod, zvyšovanie mediálnej gramotnosti občanov cielenými kampaňami.

Autor článku:
Richard Sulík a Lucia Ďuriš Nicholsonová

Lucia Ďuriš Nicholsonová – v eurovoľbách 25. mája 2019 kandiduje na 3. mieste.

Vizitka kandidátky do europarlamentu za SaS

Lucia Ďuriš Nicholsonová je kandidátkou číslo 3 strany SaS pre eurovoľby 2019. Je podpredsedníčkou NR SR, tímlíderka SaS pre sociálne veci a sociálne vylúčené spoločenstvá (rómske komunity). Aktívne rieši nielen sociálnu oblasť, ale tiež boj proti korupcii, nevynímajúc korupciu pri prerozdeľovaní eurofondov. Je ideálnou kandidátkou na europoslankyňu do Výboru EP pre sociálne záležitosti, ktorá bude v Bruseli zastupovať záujmy slovenských občanov – od seniorov cez zdravotne postihnutých občanov až po mladé rodiny s deťmi.

Viac o autorke môžete nájsť tu:
Životopis >>   |   Facebook >>   |   Twitter >>   |   Instagram >>   |

Lucia Ďuriš Nicholsonová kandidátka do EP 2019