Vládna koalícia sa chystá zaťať sekeru štátnym financiám. A kto to zaplatí? Samozrejme, voliči. Vládna koalícia tak svojimi hlúpymi a škodlivými opatreniami vytvára dieru vo verejných financiách, Ide pritom len o obyčajnú primitívnu volebnú korupciu, ktorá …

… komplikuje život nielen zamestnávateľom, ale aj zamestnancom. Strana SaS prináša riešenia, ktoré nejdú proti Ľuďom, ale ktoré zlepšia život občanom na Slovensku. Všetko v našom svete má nejakú cenu. Ak vládna koalícia tvrdí opak, jednoducho klame.

Vládna koalícia sa chystá zaťať sekeru

Richard Sulík: Vládna koalícia sa chystá zaťať sekeru. V posledných mesiacoch svojho neblahého života sa vládna koalícia vo svojom zúfalstve rozhodla kupovať si hlasy voličov. Je to obyčajná primitívna volebná korupcia, ktorú zaplatia samotní voliči.

Považujem za veľmi nebezpečné, keď podpriemerný právnik Andrej Danko vyhlasuje že kľudne robme dlhy. Takto sa naše spoločné peniaze – dane občanov – nespravujú. To samotné robenie dlhov, diera vo verejných financiách vzniká vyslovene hlúpymi a škodlivými riešeniami. Väčšinou zamestnávateľom prinášajú viac administratívy, komplikujú im život a zároveň zamestnancov obmedzujú v používaní hodnôt, ktoré oni sami tvoria.

Zamestnávatelia nie sú sociálne podniky. Zamestnanci na všetko, čo dostanú, si musia zarobiť sami. Preto najviac korektné je riešenie také, že zamestnanci dostanú výplatu a tá bude najnižšou možnou sadzbou zdanená a oni sami si rozhodnú, či si za to kúpia dovolenku na Slovensku alebo čižmy na zimu pre svoje deti.

Čo spraví SaS s vlakmi a obedmi zadarmo

Dve poznámky, prvá je obedy zadarmo, druhá je vlaky zadarmo. Už sa to stalo akýmsi univerzálnym príkladom, pre rozdávanie tejto vlády. Všetci dobre vieme, že nič nie je zadarmo. Je to len predháňanie sa v populizme. Dovoľte mi povedať, čo spraví SaS s dnešnými vlakmi zadarmo a s obedmi zadarmo.

Obedy zadarmo nahradíme vyšším daňovým bonusom na dieťa a vyšším o tú istú sumu, čo tie obedy budú stáť. Ak teda máme 200 obedov do roka krát 1,20 €, to je 240 eur, tak o túto sumu zvýšime daňový bonus na dieťa, lebo rodičia najlepšie vedia, čo ich deti potrebujú. Drvivá väčšina rodičov sa správa výrazne zodpovednejšie voči svojim deťom ako politici voči krajine, ktorú majú spravovať, konkrétne títo, ktorí sú momentálne v koalícii.

Vlaky zadarmo – vieme, ako to dnes je. Vlaky sú preplnené, sú špinavé, horia, kazia sa. Asi len tretina ľudí, ktorí by mali byť oprávnení, teda si len tretina dôchodcov a študentov sa k tomu vlaku zadarmo aj dostane. SaS spraví nasledovné – vlaky zadarmo nahradíme obrovskými zľavami z cestovného. Namiesto lístku za 5 eur bude dôchodca alebo študent platiť 1 euro. A táto zľava bude platiť aj na autobusy. Aj to je dnes neférové a nespravodlivé, ak niekto býva v obci či mestečku, kde vlak je, tak vie využiť túto výhodu. Niekto, kto býva tam, kde je len autobus, to využiť nevie. Obidvaja budú mať obrovské zľavy, 75 – 80 %, budú to vedieť využiť ako n vlak, tak na autobus, ale dosiahneme to, že to nebude úplne zadarmo.

Všetko v našom svete má nejakú cenu. A kto tvrdí, že niečo je zadarmo, tak jednoducho klame.