Výsledky eurovolieb 2019 na Slovensku sa niesli v znamení viacerých prekvapení, ale aj zmien, ktoré boli očakávané. Účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu 2019 na Slovensku bola oveľa vyššia ako pred 5 rokmi. No napriek tomu bola stále najnižšia v …

Výsledky eurovolieb 2019 na Slovensku - Eurovoľby 2019

… Európskej únii. Zároveň, výsledky eurovolieb 2019 na Slovensku nahrávali opozícii a novým stranám, zatiaľ čo koaličné strany v eurovoľbách tragicky prepadli. A v eurovoľbách na Slovensku po prv krát bodovala aj strana ĽSNS.

Výsledky eurovolieb 2019 na Slovensku – Progresívne Slovensko a Spolu

Jedným z najväčších prekvapení eurovolieb bol veľmi vysoký výsledok koalície Progresívne Slovensko a Spolu. Napriek tomu, že táto koalícia vôbec po prvý krát kandidovala vo voľbách s celoslovenským významom (na rozdiel od napríklad komunálnych volieb), eurovoľby na Slovensku vyhrala s výsledkom 20,11%. Vďaka tomu koalícia PS+Spolu získala 4 europoslancov. Konkrétne sú to Michal Šimečka (venuje sa najmä zahraničnej politike), Michal Wiezik (vysokoškolský pedagóg a ekológ), Martin Hojsík (ekológ, aktivista) a Vladimír Bilčík (vysokoškolský pedagóg venujúci sa politológii).

Výsledky eurovolieb 2019 na Slovensku – Smer a jeho historický prepad

Strana Smer v eurovoľbách 2019 zažila obrovskú porážku. Po prvý krát za posledných 13 rokov totiž v celonárodných voľbách neskončila na prvom mieste.. Smer v eurovoľbách 2019 získal len 15,72%, čo mu prinieslo 3 europoslancov. Konkrétne sú to Monika Beňová (europoslankyňa nepretržite od roku 2004), Miroslav Číž (poslanec NR SR) a Róbert Hajšel (riaditeľ Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku)

ĽSNS prvý krát v europarlamente

Ľudová strana Naše Slovensko Mariána Kotlebu si oproti posledným eurovoľbám zásadne polepšila. Zatiaľ čo v roku 2014 v eurovoľbách získala ĽSNS len 1,73% a teda zostala bez mandátu, v roku 2019 už získala 12,07%, vďaka čomu bude mať v Európskom parlamente dvoch zástupcov. Prvým z nich je Milan Uhrík (poslanec NR SR) a druhým Miroslav Radačovský (dôchodca, bývalý sudca).

KDH a Brexit

V eurovoľbách sa darilo aj strane KDH. Tá totiž aktuálne ani nemá zastúpenie v NR SR, keďže v roku 2016 získala len 4,94% hlasov, no tohtoročný výsledok – 9,69%, jej stačí až na dvoch europoslancov. Tými budú Ivan Štefanec (aktuálne pôsobí ako europoslanec) a Miriam Lexmann (riaditeľka Európskej kancelárie Medzinárodného republikánskeho inštitútu v Bruseli). Miriam Lexmann si však bude musieť na svoj mandát počkať až dovtedy, kým Británia neopustí EÚ. Dovtedy totiž Slovensko budú reprezentovať len 13 europoslanci, podobne ako v minulosti, a Miriam Lexmann ako štrnásta bude môcť do EP zasadnúť až po tom, ako Briti svoje miesta v Európskom parlamente uvoľnia.

Výsledky eurovolieb 2019 na Slovensku – SaS

Strana Sloboda a solidarita získala v eurovoľbách 2019 9,62%. Ide tak o nárast oproti výsledku z roku 2014, keď SaS získala 6,66%. Zároveň to znamená, že počet europoslancov SaS vzrastie z jedného na dvoch. Konkrétne pôjde o Luciu Ďuriš Nicholsonovú (poslankyňa NR SR) a Eugena Jurzycu (poslanec NR SR).

OĽaNO

Strana Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti získala v eurovoľbách 5,25%, vďaka ktorým ju bude v Európskom parlamente reprezentovať jeden europoslanec. Konkrétne pôjde o Petra Polláka, ktorý je poslancom NR SR.

Prepad koaličných strán

Okrem toho, že v eurovoľbách 2019 zažil obrovskú porážku Smer, ešte horšie dopadli jeho koaliční partneri, strany SNS a Most – Híd. Ani jedna totiž neprekročila hranicu 5% a v Európskom parlamente tak nezískala žiadne zastúpenie. Konkrétne SNS získala 4,09% hlasov a strana Most – Híd získala len 2,59%. Strana Most-Híd pritom mala posledných 5 rokov v Európskom parlamente jedného europoslanca, no o toho od júla vzhľadom na spomínané výsledky príde.

Vyššia, no stále najnižšia volebná účasť

Pred 5 rokmi bola účasť v eurovoľbách na Slovensku len 13,05%. Išlo tak o historicky najnižšiu volebnú účasť v eurovoľbách vôbec – keďže v žiadnej krajine EÚ a v žiadnych eurovoľbách nebola nikdy dovtedy volebná účasť nižšia. Tento krát bola účasť citeľne vyššia, konkrétne 22,74%, no stále to znamenalo, že sa k eurovoľbám nedostavil ani len každý štvrtý volič a opäť to znamenalo najnižšiu účasť zo všetkých krajín EÚ. Účasť nižšia ako 30% bola ešte v 3 ďalších krajinách, konkrétne Slovinsko (28,32%), Česko (28,72%) a Chorvátsko (29,86%).

Čo znamenajú výsledky eurovolieb 2019 na Slovensku

Výsledky eurovolieb priniesli pre niektoré strany veľmi príjemné, zatiaľ čo pre iné veľmi nepríjemné prekvapenia. Do budúcnosti to naznačuje významné zmeny na politickej scéne. No výsledky eurovolieb nie je možné preceňovať. Účasť v nich bola totiž zásadne nižšia ako býva vo voľbách do NR SR, a preto nie je možné očakávať, že sa ich výsledky v plnej miere premietnu vo voľbách do slovenského parlamentu. Zároveň bol v eurovoľbách 2019 na Slovensku veľmi intenzívny zápas okolo 5% hranice kvóra, keďže až 4 strany sa pohybovali v rozpätí 3,85% – 5,25%. Relatívne malý pokles alebo nárast popularity týchto strán tak môže rozhodnúť o tom, koľko z týchto strán skončí v NR SR a tak aj ako bude na Slovensku vyzerať vláda po roku 2020. Zároveň, pod spomínaným rozpätím skončili až dve strany, ktoré sú aktuálne v NR SR – Sme Rodina (3,23%) a Most Híd (2,59%).

Situáciu tiež nepochybne skomplikuje aj strana, ktorú plánuje založiť súčasný prezident Andrej Kiska. Na to, aký vplyv budú mať eurovoľby 2019 na Slovensku, tak budeme musieť počkať minimálne dovtedy, kým bude zverejnený prvý relevantný prieskum preferencií politických strán do NR SR.