Vystúpenie Británie z EÚ bolo nedávno odložené po druhýkrát. Pôvodne mal Brexit nastať pred 29. marcom, potom pred 12. aprílom a po novom môžu Briti zostať v Európskej únii až do 31. októbra 2019. Vzhľadom na to, že pre žiadny scenár Brexitu neexistuje a ani sa …

Vystúpenie Británie z EÚ - druhé referendum

… nečrtá dostatočná podpora, je možné, že na konci októbra bude Británia tam, kde sa nachádza dnes. Niektorí preto hovoria, že ohľadom vystúpenia Británie z EÚ by sa malo usporiadať druhé referendum. Je však možné, že druhé referendum by chaos okolo Brexitu v ničom nepomohlo vyriešiť.

Vystúpenie Británie z EÚ – stále populárne

Vystúpenie Británie z EÚ v referende v roku 2016 prešlo len tesnou väčšinou 51,89% k 48,11%. Na druhej strane však tomuto referendu dala legitimitu neobvykle vysoká volebná účasť, až 72,21% voličov. No ani po takmer 3 rokoch od referenda o Brexite sa situácia medzi voličmi veľmi nezmenila. Vyplýva to z prieskumu, ktorý usporiadala organizácia YouGov.

Podľa tohto prieskumu si je dokonca až 57% voličov hlasujúcich za vystúpenie Británie z EÚ svojím hlasom istých ešte viac, ako tomu bolo pred 3 rokmi. Pri voličoch hlasujúcich za zotrvanie Británie v EÚ pritom ide až o 64% hlasujúcich. Ďalších 25% zástancov Brexitu a 22% odporcov Brexitu si je navyše svojím hlasom istých rovnako ako v roku 2016. V konečnom dôsledku by tak podľa prieskumu zmenilo svoj hlas len 7% zástancov Brexitu a 5% odporcov Brexitu. Keď tieto zmeny priamo aplikujeme na výsledky referenda z roku 2016, Brexit by mal stále podporu vo výške 50,66% voličov. Navyše je možné, že ak by skutočne došlo k opakovaniu referenda, popularita Brexitu by oproti týmto výsledkom narástla. Voliči by totiž mohli voliť na protest proti nerešpektovaniu výsledkov referenda z roku 2016 a vášne by mohli pomôcť rozdúchať aj euroskeptici na čele s Nigelom Farageom.

Najnižšia nezamestnanosť za polstoročie

Je tiež paradoxné, že aj keď je britská ekonomika paralyzovaná neistou budúcnosťou ohľadom členstva v EÚ, v niektorých ohľadoch sa jej darí najlepšie za takmer posledné polstoročie. Konkrétne nezamestnanosť vo Veľkej Británii dosiahla vo februári mieru len 3,9%, čo je najmenej od roku 1975. Napriek poklesu nezamestnanosti za posledný rok tiež stúpli mzdy Britov o 3,4%. No keďže ekonomika veľmi trpí neistotou, je nepravdepodobné, že pri ďalšom dlhom váhaní ohľadom Brexitu sa tieto trendy zachovajú. A vzhľadom na to, že ani prípadné referendum by gordický uzol ohľadom vzťahu Británie k EÚ nepreťalo, vystúpenie Británie z EÚ, a najmä jeho konkrétna podoba, sú stále veľmi nejasné.

Zdroj:
1. https://yougov.co.uk/topics/politics/articles-reports/2019/04/16/most-voters-have-only-become-more-sure-about-their
2.  https://www.bbc.com/news/uk-47947205